Mark-10 MTT03C-100 Hand-held Cap Torque Meter CAP-TT03-100, 100 lbf-in Capacity
★★★★★
Loading...
Loading product info...
🛒 Buy Now
Customer Reviews
Product Description
Mark-10 Series MTT03C Hand-Held Cap Torque Tester with Data Output
3 Ranges up to 100 lbf-in
Made in the USA
The Mark-10 MTT03C / CAP-TT03 is designed to measure the open and closure torque on bottles, vials, jars and more. This portable instrument is ideal for odd shaped containers that cannot be secured in traditional table top testers. Serrated jaws securely grip cap diameters of 0.65 - 1.55 in (16.5 - 39.0 mm). Measure Peak or real-time torque on the large back lit LCD display (clockwise and counter-clockwise directions). The CAP-TT03 is available in three capacities from 12 to 100 lbin (135 to 1150 Ncm).
The Mark-10 MTT03C / CAP-TT03 features a sampling rate of 2,000 Hz, producing accurate results under a wide range of test conditions. A backlit graphic LCD displays large characters, and a menu is available to access the gauges features and configurable parameters. USB output is provided for data collection purposes.
Kit Contents
  • Mark-10 MTT03C / CAP-TT03 Hand-held Cap Torque Meter With Data Output
  • Carrying case
  • Universal voltage AC adapter
  • Battery
  • Chuck key
  • Quick-start guide
  • USB cable
  • Resource CD
  • NIST-traceable certificate of calibration
Click image to enlarge
Features
  • For cap diameters of 0.65 - 1.55 in (16.5 - 39.0 mm)
  • High-speed 2,000 Hz sampling rate
  • Single Reading USB data output
  • Programmable set points with pass/fail indicators
  • Battery or AC operation
  • Configurable audio alarms and key tones
  • Live load bar graphs with set point markers
  • CE mark
  • Made in the USA
  • Peak memory for clockwise and counter clockwise readings saved and displayed
Specifications
Accuracy0.5% of full scale 1 digit
Sampling rate2,000 Hz
Battery LifeBacklight on: up to 7 hours of continuous use
Backlight off: up to 24 hours of continuous use
Measurement unitslbFin, ozFin, kgFmm, Ncm (depending on model)
USB OutputIndividual data point output by pressing DATA key. Configurable up to 115,200 baud.
Safe overload150% of full scale (display shows OVER at 110% and above)
Weight1.8 lb [0.8 kg]
Environmental requirements40F - 100F [5C - 45C], <96% humidity (non-condensating)